Osmanlı Tokadı Hakkında Bilinmeyenler

0

Osmanlı tokadı, Osmanlı Devleti Askerlerinin yaptıkları, herhangi bir savaşta silahsız kaldıkları zaman kullandıkları ve düşmanı sersemletme amacı ile uygulanan bir vuruştur.

Osmanlı tokadı herkes tarafından uygulanmaz, sadece alanında yetişmiş olan askerler tarafından uygulanan bir teknik olarak bilinir.

Osmanlı tokatının, birçok tekniğinin olması ile birlikte bir diğer gerçek ise beyni patlatmasıdır. Arkeolojik kazılar sonrasında da Osmanlı’nın savaştığı topraklarda birçok askerin kafa tasında tokat izlerinin olduğu ve kafatasının içe doğru göçmüş olduğu bilinmektedir.Bu kazılar sonucu Osmanlı tokadının beyin kanamasına bile yol açtığı öne sürülmüştür.

Ayrıca, Osmanlı tokadı kulağa gelince kulağın içindeki denge sıvısı ve mekanizmasına büyük ölçüde hasar verebiliyordu.

Bir rivayete göre de Osmanlı’nın tokatçılarının olduğu ve her gün ellerini ıslak mermere vurdukları ve böylece ellerinin sertleşerek nasır tutarak düşmanının  boş bir zamanında yakalayarak silahsız olarak saldırdıkları bilinir. Bu sayede Osmanlı tokadı tarih boyunca bilinen bir vuruş olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Kırmızı Rujun Tarihi başlıklı makalemizde Antik Mısır hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Samed. Sürekli araştırma yapmayı ve paylaşmaktan keyif duyan birisiyim. Bu yüzden boş zamanlarımda paylaşım yapabileceğim bu blogumu oluşturdum. Yazılarımı paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın :)

Yorum