Pisa Kulesi Bilinmeyelenleri

0

Pisa Kulesi, İtalya’nın kuzeyinde, Pisa şehrinde bulunan Türkçe anlamı olarak ”Mucizeler Meydanı” anlamına gelen bir kuledir.1063-1090 yılları arasında yapılmıştır.

Pisa Kulesi, 6 sütundan oluşan, 56 metre yüksekliğindedir.Kulenin en yukarısına çıkmak için 294 basamak çıkmak gerekir.

Pisa Kulesi, bilindiği üzere inşaatı tamamlandıktan sonra giderek güneye doğru eğilmeye başlamıştır.Bunun nedeni ise yumuşak zemindeki çökmedir. Kulenin eğikliğinin düzeltilmesi için bazı çalışmalar yapılmıştır. Bunların en önemlisi ise, 1993 yılında yapılan çalışmadır. Bu çalışmada 4.47 eğikliğe ulaşmış kulenin altına 599 ton ağırlığında 94 karşıt ağırlığın eklenmesi ile kule dengelenmiştir.Şuanda kulenin güncel eğimi 3.99 derece olup en az 300 yıl yıkılmayacağı tahmin edilir.

Pisa kulesi, her gün 870 ton ağırlığında olan kurşun kalıplar konarak ve kurşun ağırlıkların konulduğu bölgeler kazılarak karşı tarafına çelik halatlarla bağlanarak yıkılmasına engel olunmuştur.

Pisa Kulesi Ölçüleri

  • Yükseklik: Ortalama 60 metre
  • Temel iç yapı: 7,368 metre
  • Temel dış yapı: 15,484 metre
  • Eğimi: 3,99 derece
  • Ağırlığı: Ortalama 14 ton

Bir önceki yazımız olan Kırmızı Rujun Tarihi başlıklı makalemizde Antik Mısır hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Samed. Sürekli araştırma yapmayı ve paylaşmaktan keyif duyan birisiyim. Bu yüzden boş zamanlarımda paylaşım yapabileceğim bu blogumu oluşturdum. Yazılarımı paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın :)

Yorum