DOMAİN SORGULAMA NEDİR?

0

Domain sorgulamanın ne olduğundan önce domain kelimesinin anlamını ifade etmek isteriz. Kullandığımız ve her gün giriş yaptığımız web sitelerin bağlantı adına domain adı verilmektedir. Her bir web sitesinin adı vardır. Bu verilen isme domain denilmektedir. Kısa ve öz bir isim olmalıdır. Akılda kalması için firmanızla, işinizle kısacası sizinle ilgili olmasına özen göstermelisiniz. Bulunan domain ismi daha önce hiçbir şekilde kullanılmamış olması şarttır. Bunun kontrolü içinde domain sorgulama işlemi yapılır. Bu işlem sonunda belirlediğiniz ismin daha önce kullanılıp kullanılmadığı ortaya çıkmış olacaktır.

Tüm bu işlemleri sizin yapmanız gerekmiyor. Web sitenizin tasarım ve yazılımcısı olan ve hosting işlemlerini yapanlar bu sorgulamaları yapabilirler. Tüm web siteleri bir amaç için açılırlar. Her birinin ticari, kültürel, sanatsal veya buna benzer bir hedefi vardır. Bu sitelerin amacı hedef kitleye ulaşmaktır. Bunun içinde belirlediğiniz isim çok önemlidir. Domain sorgulama işlemlerinde sorun olmayan web siteleri için marka tescili işlemlerinin yapılması gerekiyor. Marka tescili ile web siteniz tamamen size ait olmuş olacaktır. Bu aşamadan sonra site adınızı hiç kimse kullanamayacak ve bu isim sizin markanız haline gelecektir. Bu tür sorgulamalara whois adıda verilmektedir. İngilizce olan bu terim kimin anlamına gelmektedir. Önemli olan web sitesini iyi bir şekilde tasarlamak, güncel tutmak, marka haline getirmek ve bu şekilde hedeflere ulaştırmak olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Oranları En Yüksek Olan Bahis Sitesi başlıklı makalemizde tipobet, tipobet kayıt ve tipobet online hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Samed. Sürekli araştırma yapmayı ve paylaşmaktan keyif duyan birisiyim. Bu yüzden boş zamanlarımda paylaşım yapabileceğim bu blogumu oluşturdum. Yazılarımı paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın :)

Yorum