Dünya’nın En İyi Keskin Nişancısı Simo Hayha

0

Simo Hayha yada lakabıyla Beyaz Ölüm.

Dünya savaş tarihinin gelmiş geçmiş en iyi keskin nişancısı olarak bilinmektedir. Simo, Fin ordusunun göz bebeği olarak Rusları yıllarca bezdirmiştir.

Finlandiya ve Rusya arasında küçük bir köyde 1905 yılında dünyaya gelmiştir. 1925 yılından önce çiftçilik ve avcılık yapan Simo Hayha, 1925’ten sonra askeri hizmete başlamıştır. Kış Savaşı’nda (1939-1940) keskin nişancı olarak kızıl orduya karşı görevini yapmıştır.Hava sıcaklığının -40 ile -20 derece arasındayken beyaz kamuflajla yaklaşık 505 doğrulanmamış, 37 Sovyet askerini öldürmüş ve gün ışığının az olduğu zamanlarda günlük 7 düşman vurarak kayda değer bir başarıya imza atmıştır. Güneydoğu Finlandiya’da küçük bir köyde hayatını kaybetmiştir.

Bir önceki yazımız olan Drakula'nın Efsanesi başlıklı makalemizde Drakula, Fatih Sultan Mehmet ve Kazıklı Voyvoda hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Samed. Sürekli araştırma yapmayı ve paylaşmaktan keyif duyan birisiyim. Bu yüzden boş zamanlarımda paylaşım yapabileceğim bu blogumu oluşturdum. Yazılarımı paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın :)

Yorum