Lokman Hekim ve Ölümsüzlük İksiri

0

lokman hekimLokman Hekim, kuranda ve halk hikayelerinde adından söz edilen hikmet sahibi olduğu düşünülen kişidir. Lokman Hekim İslam’a göre peygamber olduğuna dair bazı iddialar bulunmaktadır ancak islam alimlerine göre peygamber olmadığı söylenmektedir.Kur’an’da Lokman Suresi’nde Lokman Hekim’den bahsedilir.Lokman Hekim’e Allah tarafından hikmet verildiğine bazı iddialar bulunur.

Lokman Hekim‘in ölümsüzlük iksirini bulduğu ancak çeşitli rivayetlerle kaybolduğu düşünülür.

Lokman Hekim Rivayetleri

1.Rivayet: Lokman Hekim’in içinde ölümsüzlük iksiri bulunan şişeyi köprüden geçerken düşürdüğü söylenir
2.Rivayet: Elindeki ölümsüzlük iksiri yağmur yağdığında silinmiştir.
3.Rivayet: Ölümsüzlük iksiri, Allah’ın emri ile Cebrail tarafından silinmiştir.
4.Rivayet: Davud, Lokman Hekim’e bir koyun keserek en iyi yerinden et keserek getirmesini ister.Lokman koyunun dilini ve yüreğini getirir.Başka bir Davud ise koyunun en kötü yerinden et getirmesini söyler.Lokman Hekim gene yüreğini ve dilini getirir.Davud neden böyle yaptığını sorunca Lokman, ”İyilik için kullanıldığında yürekten ve dilden daha iyi bir şey yoktur. Kötülük için kullanıldığında da yürekten ve dilden daha kötü bir şey yoktur. ”

Bir önceki yazımız olan Drakula'nın Efsanesi başlıklı makalemizde Drakula, Fatih Sultan Mehmet ve Kazıklı Voyvoda hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Samed. Sürekli araştırma yapmayı ve paylaşmaktan keyif duyan birisiyim. Bu yüzden boş zamanlarımda paylaşım yapabileceğim bu blogumu oluşturdum. Yazılarımı paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın :)

Yorum