Adidas ve Puma Kardeşlerin İlginç Hikayesi

0

Adidas ve Puma şirketleri birbirleriyle küs ama iki rekabetçi kardeş tarafından kurulmuştur.

İlk olarak iki kardeş birlikte anlaşarak atletizmle ilgili ayakkabılar üretmek için Gebrüder Dassler Schuhfabrik adlı şirketi kurmaya karar verirler.Fakat 2.Dünya Savaşı sıralarında çeşitli nedenler ile yollarını ayırır ve birbirleriyle bir daha hiç konuşmazlar. Rudolf nehrin bir kenarında(Puma), Adolf’da nehrin diğer kenarında (Adidas) kendi dükkanını açar.Aralarında sıkı bir rekabet başlar.Yaşadıkları kasaba bile ikiye bölünmüş, bir taraf Adolf’u diğer taraf Rudolf’u desteklemişler ve rekabeti daha da sağlamlaştırmışlar.Bu sıkı rekabet her iki firmayı da başarılı noktalara getirmiştir.

Annelerinin evinde elektrik olmadığı için bisikletten enerji üretip ayakkabı tasarlayan Dassler Kardeşler, birbirlerine küs ölürler ve kasabada mezarları bile olabilecek en uzak yerlere yapılır. (Kasabada iki kardeşin hikayesini anlatan bir müze bulunur.)

Sonuç olarak Rudolf ve Adolf kardeşler azim ve başarılarından dolayı çok iyi yerlere getirdikleri, dünyaca ünlü iki şirketin kurucuları olarak akıllarda kaldılar ve 29 yıl dargın kalsalar bile 90 yıldan fazla süredir isimlerinden başarılı bir şekilde söz ettirmeyi başaran iki kardeş olarak her daim hatırlandılar ve hatırlanıyorlar.

Paylaş

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Samed. Sürekli araştırma yapmayı ve paylaşmaktan keyif duyan birisiyim. Bu yüzden boş zamanlarımda paylaşım yapabileceğim bu blogumu oluşturdum. Yazılarımı paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın :)

Yorum