Avrupa’da Büyük Veba Salgını

0

1347-1351 yılları arasında Avrupa’nın yarısını yok eden büyük bir salgındır. Yaklaşık 75 milyon kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır.Bu büyük salgın Avrupa’daki sosyal birçok şeyi değiştirmiştir. ve bundan korunmak için insanlar kendilerine yöntemler geliştirmeyi denemişlerdir. Bunlardan en mantıklı olanı ise hasta olan kişiyi karantina altına almaktı.Böylece salgın daha fazla yayılmayacaktı. Osmanlı Devleti veba salgınından Avrupa kadar etkilenmese de birçok insan salgına yakalanarak hayatını kaybetti. Osmanlı’nın izlediği taktik biraz önce bahsettiğimiz karantina taktiğidir. İstanbul veba salgını nedeniyle 7 yıl kuşatma altında kalmıştır.

Veba hala günümüzde de görülmektedir.En son Çin’in kuzeybatısında Zitekan kentinde bir vebadan hayatını kaybetmiştir.

Bir önceki yazımız olan Osmanlı'nın Amerika'yı Vergiye Bağladığı Trablus Antlaşması başlıklı makalemizde Amerika vergi ve Osmanlı Devleti hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Samed. Sürekli araştırma yapmayı ve paylaşmaktan keyif duyan birisiyim. Bu yüzden boş zamanlarımda paylaşım yapabileceğim bu blogumu oluşturdum. Yazılarımı paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın :)

Yorum