Fransız İhtilali Nedir?

0

Fransız İhtilali, 1789 yılında başlayarak bütün Fransa’ya yayılan 1789’da ilk doruk noktasına ulaşan ve 1799’da son bulan bir devrimci hareket olarak tanımlanabilir.Bu ihtilal, avrupayı büyük miktarda etkilemiş ve avrupa, büyük miktarda çağ atlamıştır.

Fransa İhtilali‘nin asıl sebebi Fransa’daki mutlak monarşiyi yıkarak yerine cumhuriyetin kurulmasını sağlamaktır. Fransız halkı isyan çıkararak kralın emirlerine uymamaya başlamış ve yönetimde söz sahibi olmak istemişlerdir. Fransa’nın o yıllarda kitap okuma alışkanlığının başlaması, çocuklarını üniversitede okutarak onlara iyi bir gelecek sağlamaya çalışmışlardır.Ayrıca bu kitap okuma alışkanlığı, Fransa’da bir kültürel akım oluşturmuştur.

Fransa halkı, çeşitli isyanlar çıkararak kralı görevinden almış ve bir meclis oluşturmuşlardır.Bu mecliste insan hakları bildirgesi yayınlamışlardır.Kral bu kararlara karşı çıkamamış ve meclise bütün yetkilerini atamıştır.Halkın tepkisini çeken soylular başka ülkelere kaçarak sığınmışlardır.Diğer yandan Fransa’da kabullenilen eşitçilik ve özgürcülük, tüm dünyaya yayılmış ve bütün dünyayı etkisi altına almıştır.
İhtilalden sonra ”Eylül Olayı” olarak bilinen, kralın tüm yetkilerinin alınarak hapise atılması, daha sonra kralın ve soyundan gelenlerin isyan çıkarabilmesine karşı halk, kral ve ailesinin yok edilmesini savunmuşlardır.

Daha sonra kralın başka hapishaneye nakli sırasında parisli bir grup kral yandaşlarını öldürmüşlerdir.Böylece galeyana gelen halk,çeşitli gruplarla çeşitli şehirlerdeki hapishaneleri basarak mahkumları imha etmişlerdir.Daha sonra ise Fransa Kralı Louis’e dış düşmanlarla anlaştığı gerekçesiyle asılmıştır.Kendisinden 8-9 ay sonrada eşi Kraliçe Marie asılarak idam edilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Osmanlı'nın Amerika'yı Vergiye Bağladığı Trablus Antlaşması başlıklı makalemizde Amerika vergi ve Osmanlı Devleti hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Samed. Sürekli araştırma yapmayı ve paylaşmaktan keyif duyan birisiyim. Bu yüzden boş zamanlarımda paylaşım yapabileceğim bu blogumu oluşturdum. Yazılarımı paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın :)

Yorum