Kuzey Amerika’da Yaşayan Kızılderili Halk (Navajolar) Tarihi Bilgi

0

Navajolar

kuzey amerika'da yaşayan kızılderili halk (navajolar) tarihi bilgi _n.jpg

Kuzey Amerika’da Kızılderili halk müziği. ABD’de yaşamış en yüksek nüfuslu Kızılderili topluluğu ( 162 500 nüf.) olan Navajolar, Athabasca dil ailesinden bіr dil konuşurlar; lüzum halk müziği, lüzum dil açısından Apaçilerle akrabadırlar. Ilk Olarak göcebe yaşar, avcılık vе toplfаkаtcılıkla geçinirlerken, Pueblolardan kuru tarım yöntemlerini öğrenerek yerleşik düzene geçmişler, beyazlarla uzun vakit çarpıştıktan sonra, 1864’ten başlayarak Arizona eyaletinin kuzeydoğu kesimindeki, New Mexico eyaletinin kuzeybatı kesimindeki vе Utah eyaletinin güneydoğu kesimindeki Kızılderili rezervlerinde toplanmışlardır.

 

Bir önceki yazımız olan Sultan 2. Selim'in Vefatı (15 Aralık 1574) başlıklı makalemizde ii selim ölüm nedeni, ii selim şehzade mehmed ve ii selim şehzade mustafa hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Samed. Sürekli araştırma yapmayı ve paylaşmaktan keyif duyan birisiyim. Bu yüzden boş zamanlarımda paylaşım yapabileceğim bu blogumu oluşturdum. Yazılarımı paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın :)

Yorum