Osmanlı’nın Amerika’yı Vergiye Bağladığı Trablus Antlaşması

0

Trablus Antlaşması, 4 Kasım 1796 yılında Osmanlı ile Amerika arasında yapılan bir antlaşmadır.

1783 yılında Avrupa’ya göre normal olsa da denizci bir devlet olan ABD, denizlerde serbest bir şekilde bayrak gezdirmeye başladılar. 25 Temmuz 1785’te Atlas Okyanusu açıklarında ABD bayrağı taşıyan bir gemi, Osmanlı tarafından ele geçirildi. Bu ele geçirilen gemi, Kaptan Isaak Stevens’ın komutasındaki Saria adlı gemiydi.Bunun ardından Kaptan O’Brien’in komutasında olan Dauphin adlı gemide aynı şekilde ele geçirildi.Böylece 1793 Ekim ile Kasım ayları arasında 11 ABD gemisi de Osmanlı’nın eline geçti.Bu olayları duyan Amerikan Kongresi,Osmanlı’nın deniz ordusuna karşı koymak için o dönemin başkanı George Washington’a 700.000 altın harcama yetkisi verildi.

5 Eylül 1795’te ise Amerika antlaşma yapmayı kabul etti.Bu antlaşmaya göre ABD ve Cezayir’deki esirler iade edilecek ve ve hiçbir ABD bayrağı taşıyan gemiye karışılmayacaktı.Bunun karşılığında Amerika, Osmanlı’ya 642.000 altın ve her yıl 12.000 osmanlı altını ödeyecekti.Böylece Amerika ilk defa, sadece Osmanlı’ya vergi vermeyi kabul etti.

Amerika bu antlaşmaya 1818 yılına kadar bağlı kaldı.

Paylaş

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Samed. Sürekli araştırma yapmayı ve paylaşmaktan keyif duyan birisiyim. Bu yüzden boş zamanlarımda paylaşım yapabileceğim bu blogumu oluşturdum. Yazılarımı paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın :)

Yorum