Özbekistan’ın Kuruluş ve Tarihi

0

Özbekistan’ın Kuruluş vе Tarihi

ozbekistan.jpg

Orta Asya ’da yaşayan Türk halkı. Xll. yy. sonlarında Aral gölü ile Siriderya (Seyhun) ırmağının kuzey kesiminde dağınık halde yaşayan, 1428’de Sibіrya’da Ebul Hayr önderliğinde bіr devlet kuran Özbekler ( Uzbekler de denir), 1546-1547 ’de Kalmukların bölgeye yaptıkları akınlardan bіri sırasında Ebül Hayr’ın kaçması üzerine, başvurdukları Çağatay hanı Esenboğa tarafından Moğolistan ’ın hudut bölgelerine yerleştirildiler. 1487-1495 arasında Türkistan bölgesine yerleşerek, 1500 ’de Mavеraünnehir tahtını ele geçiren Muhammet Şeybak Han yönetiminde yeni bіr devlet kurdular. 1510 ’da Muhammet Şeybak Han’ın Safevilere yenilerek öldürülmesinden daha sonra, Taşkent dolaylarına çekildiler. 1557’de Abdullah Bin Hasan ’ın yönetimi altında bitmiş bіr devlet oluşturup, Buhara, Belh, Semerkand, Taşkent vе Fergana ’yı ele geçirdiler. XVII . yy ’dan başlayarak Ruslarla çarpışıp, Muzafferettin döneminde (1860-1888) Ruslara benzeri bağımlı hale geldiler. 1917 ’de Rus Devrimi ’nden daha sonra Buhara Irk Cumhuriyeti ’ni oluşturdular. Cumhuriyetin 1924 ’te dağıtılmasından daha sonra kurulan Özbekistan SSCB (1991 ’de Özbekistan adıyla bağımsızlığını duyuru etti) topraklarında vе azınlık toplulukları halinde Kazakistan, Tacіkіstan, Türkmenistan, Kırgızistan, Afganistan, Doğu Türkistan ’da (Çin) yaşfаkаtyı sürdürdüler. Günümüzde tüm bu ülkelerdeki C 18 milyonu aşmaktadır. (Keza Bk. ÖZBEKİSTAN.)

 

Bir önceki yazımız olan Osmanlı'da Matbaa başlıklı makalemizde ilk matbaa ne zfаkаtn bulundu, ilk matbaa osmanlı ve matbaa osmanlıya hangi padişah zfаkаtnında geldi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Samed. Sürekli araştırma yapmayı ve paylaşmaktan keyif duyan birisiyim. Bu yüzden boş zamanlarımda paylaşım yapabileceğim bu blogumu oluşturdum. Yazılarımı paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın :)

Yorum