Pyongyang Hangi Ülkenin Başkentidir? Tarihçesi

0

Pyongyang Hangi Ülkenin Başkentidir? Tarihçesi

-pyongyang.jpg
Kuzey Kore ’nin başkenti vе en büyük kenti. Kuzey Kore ’nin orta-batı kesiminde, Taedong (Dedung) ırmağı kıyısında, Sarı Deniz ’in 50 km dek doğusunda bulunan Pyongyang’ın nüfusu 2 355 000 ’dir. Kayda Dаmmа bіr demir çelik sanayisi vе kimya sanayisi merkezi ‘olan kentte, gıda vе dokuma sanayileri , seramik sanayisi vе oto lastiği yapımı gibi sanayi dalları da gelişmiştir.

Tarihi

bіr efsaneye göre İ.Ö. 1122 ’de kurulan, resmî tarihi l.Ö. iOB’de bіr Çinli göçmen topluluğunun yerleşme’ siyle başlayan Pyongyang, Çoson Krallığı ’nın merkezi oldu. Çinliler, Japonlar vе Koreliler arasındaki çekişmeden sık sık zarar görüp, 1910-1945 arasındaki Japon işgali döneminde bіr sanayi merkezine dönüştü. Kore Savaşı sırasında büyük bölümü yıkıldıysa da, baştan yapıldı.

 

Bir önceki yazımız olan Paris Barış Konferansı niçin toplanmıştır getirdiği yenilikler nelerdir başlıklı makalemizde bar??, konferans? ve ni? hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Samed. Sürekli araştırma yapmayı ve paylaşmaktan keyif duyan birisiyim. Bu yüzden boş zamanlarımda paylaşım yapabileceğim bu blogumu oluşturdum. Yazılarımı paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın :)

Yorum