Trablusgarp Savaşı

0

Trablusgarp Savaşı, 29 Eylül 1911-18 Ekim 1911 tarihlerinde Trablusgarp vilayetinde ve Ege Denizi açıklarında İtalya Krallığı ve Osmanlı İmparatorluğu arasında yaşanan savaştır.

avaş İtalya zaferiyle sonlanmıştır.Bu savaşın sonlanmasından sonra Uşi Antlaşması imzalanmıştır.
Savaşta iki tarafta ağır kayıplar vermiştir ve bu savaşın ardından Balkan Savaşları başlamıştır.  Savaş İtalya zaferiyle sonlanmıştır.Bu savaşın sonlanmasından sonra Uşi Antlaşması imzalanmıştır.Savaşta iki tarafta ağır kayıplar vermiştir ve bu savaşın ardından Balkan Savaşları başlamıştır.

Trablusgarp Savaşı Nedenleri

 • İtalya’nın Trablusgarp’a yakın mesafede ve savunmasız olması.
 • İtalya’nın Libya’yı sömürgeleştirme isteği.
 • Diğer Avrupa Devletlerinin işgale herhangi bir karşılık vermeyecek olması.
 • Libya’nın zengin yeraltı kaynaklarının İtalya ekonomisini güçlendirecek olması.
 • İtalya’nın Akdeniz’de daha iyi hüküm sürme isteği.
 • İtalya’nın kendine bağlı sömürgelerini arttırma isteği.

İtalya, Osmanlı İmparatorluğu‘na 28 Eylül 1911 tarihine kadar zaman vermiş ve bu zamana kadar Trablusgarp‘ın boşaltılarak İtalya’ya verilmesini istemişlerdir. Osmanlı bu teklifi reddetmiş ve İtalya ile görüşmek istemiştir. İtalyanlar, bu fırsatı kaçırmayıp hemen Trablusgarp’a asker çıkarmışlar ve harp ilan etmişlerdir.

Her yönden zayıf olan Osmanlı İmparatorluğu, yeterli olmayan ordusuyla savaşa karşı çıkmaya çalışmış ama başarılı olamamışlardır.Bu durum sebebiyle Osmanlı, gönüllü subaylarını Trablusgarp’a göndermiştir.

Tunus ve Mısır’dan kaçarak Trablusgarp’ı savunmaya gelen başta Mustafa Kemal,Binbaşı Enver ve Fethi Bey halkın silahsız olmasına rağmen başarılı bir şekilde mücadele vererek İtalyanların ülke içerisinde girmesine engel olmuşlardır.

Trablusgarp Savaşı Sonuçları

 • İtalyanlar istedikleri başarıya ulaşamamış ve yönünü İstanbul ve 12 adaya çevirmişlerdir. Osmanlı’nın iç karışıklıkları ve Rusların boğaz istekleri ile uğraşmasını fırsat bilerek barışa zorlamışlardır.
 • İsviçre’de 18 Ekim Tarihinde Uşi Antlaşması imzalanmış ve Osmanlı Trablusgarp’ı İtalya Krallığı’na vermek zorunda kalmıştır.

Uşi Antlaşması

 • Trablusgarp ve Bingazi’ye özerklik tanınacak
 • İtalya geçici olarak 12 adayı elinde tutacak ve Osmanlı, Balkan Savaşlarında bu adaları savunmayacak
 • Trablusgarp ve Bingazi’de Osmanlı Devleti’nin çıkarlarını naip adı verilen bir görevli koruyacak ve dini ve adli işler Osmanlı’nın kadıları tarafından yönetilicek. Kadı ve Naip maaşları Osmanlı maliyesince ödenecek.

Bir önceki yazımız olan Osmanlı'nın Amerika'yı Vergiye Bağladığı Trablus Antlaşması başlıklı makalemizde Amerika vergi ve Osmanlı Devleti hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Samed. Sürekli araştırma yapmayı ve paylaşmaktan keyif duyan birisiyim. Bu yüzden boş zamanlarımda paylaşım yapabileceğim bu blogumu oluşturdum. Yazılarımı paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın :)

Yorum