Amerika ve Rusya Arasındaki Uzay Yarışı

0

1957-1975 tarihlerinde Amerika ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği arasında herhangi bir resmilik olmamasına rağmen süren bir rekabettir.

Uzaya uydu, sonda yollamak ve keşfetmek, uzaya, aya insan yollamak için iki ülkenin kıyasıya girdiği rekabet ve çaba denilebilir. Bu uzay yarışı Soğuk Savaş’ın başlangıcı olarak gösterilebilir.
Yarışın asıl başlangıcı 2.Dünya Savaşı’ndan kalan roket teknolojisi ve Sovyetler’in 4 Ekim 1957’de Sputik 1 adı verilen ilk yapay uyduyu fırlatmasıyla başlar.Bu başlangıçtan sonra iki ülke birbirini olası bir savaştan önce moral düşürme amaçlı uzay teknolojisini kullanırlar.

Uzay yarışında Sovyetler’in üstünlüğüne ABD karşılık verme arayışlarına girer.ABD aya insan gönderme ve geri dünyaya getirme amacıyla Apollo adlı projeyi başlatır.
Sovyetlerin insansız uzay roketinin Ay’a daha önce ulaşmış olmasına rağmen, Amerika 20 Temmuz 1969’da Ay’a ilk adım basan Amerikalı Neil Armstrong ile bir nevi uzay yarışını galibiyetle bitirir.Bu tarihi an yaklaşık 500 milyon kişi tarafından izlenir ve 20 yy.’ın en büyük, en önemli olaylarından biri olarak tarihe geçer.

Bir önceki yazımız olan Devrim Arabaları Macerası başlıklı makalemizde Cemal Gürsel ve devrim arabaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Samed. Sürekli araştırma yapmayı ve paylaşmaktan keyif duyan birisiyim. Bu yüzden boş zamanlarımda paylaşım yapabileceğim bu blogumu oluşturdum. Yazılarımı paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın :)

Yorum